Oświadczenie w sprawie sytuacji Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Stężycy

W odpowiedzi na nieprawdziwe informacje pojawiające w przestrzeni publicznej dotyczące Szkoły Mistrzostwa Sportowego (SMS) w Stężycy, pragniemy wyjaśnić kilka istotnych kwestii i sprostować błędne dane.

Informacja o braku chętnych do nauki w SMS w Stężycy jest nieprawdziwa. W rzeczywistości, rekrutacja do klas piłki nożnej przebiega pomyślnie. W pierwszym naborze zgłosiło się kilkunastu uczniów do klasy pierwszej, którzy pomyślnie przeszli testy sprawnościowe oraz po kilku do pozostałych klas. Otwarcie dodatkowych terminów rekrutacji jest uzasadnione chęcią dotarcia z ofertą do kolejnych uczniów uprawiających piłkę nożną, którzy nie znali naszej oferty wcześniej. Docierają już kolejne zgłoszenia, co świadczy, o tym, że nabór uzupełniający cieszy się zainteresowaniem. Każdy dodatkowy nabór jest obustronnie korzystny. Z jednej strony dla zawodników poszukujących dobrych warunków do rozwoju, a z drugiej strony, dla szkoły, bo tworzą się możliwości podniesienia wewnętrznej konkurencji oraz poziomu sportowego klas sportowych.

Dodatkowe nabory są więc rzeczą normalną.

Nieprawdą jest również informacja, że szkołę masowo opuszczają młodzi piłkarze. Wszelkie zapytania z klubów zewnętrznych o transfer lub odbiory dokumentów ze szkoły na wniosek rodziców, nie odbiegają znacznie od statystyk z ubiegłych lat. Trzeba również zaznaczyć, że wielu zawodników SMS-u dostało zgody na udział w treningach i testach do innych klubów. Udział w testach nie oznacza odejścia z klubu. Powodów testowania na zewnątrz jest wiele, od chęci poznania innych miejsc, porównania się z innymi, do faktycznego poszukiwania szansy w innym klubie. Szkoła i Klub nie chcą ograniczać tych potrzeb, więc zgody są udzielane. Po pierwszej fali paniki wywołanej plotką, że „tu nic nie będzie”, tendencja wyjazdów na testy wyhamowała, a nawet się odwróciła, bo coraz więcej naszych zawodników rezygnuje z wyjazdów i wyraża chęć pozostania, z czego się bardzo cieszymy.

SMS w Stężycy kontynuuje swoją działalność, zarówno edukacyjną jak i szkolenie sportowe. Mamy prawie dopiętą kadrę trenerską, a zawodnicy będą brali udział w tych samych rozgrywkach, co w minionym sezonie. Trzeba wyraźnie podkreślić, że nadal będziemy brać udział w ligach wojewódzkich, a nowa obsada trenerska będzie dodatkowym bodźcem i szansą dla rozwoju naszych zawodników.

Młodzież z SMS-u będzie występować również w seniorach Raduni występujących w 4 lidze. Drużyna będzie złożona przede wszystkim z naszych uczniów oraz kilku absolwentów SMS-u i doświadczonych graczy z okolicy. Tak szeroko otwarte drzwi do piłki seniorskiej są doskonałą szansą do zbierania pierwszych doświadczeń w „dorosłej piłce”, rozwoju umiejętności i budowania CV do dalszej kariery wyczynowej. Ten projekt jest odważny, nieco ryzykowny i rzadko spotykany w skali województwa, ale wierzymy, że bardzo ambitna i zdolna młodzież ze Stężycy, sprosta zadaniu oraz doceni warunki jakie tworzymy.

Udział SMS-u i Raduni Stężyca w rozgrywkach Pomorskiego-ZPN-u w sezonie 2024/25:

4 liga, 4LO SMS r. 2006/07 – trener Oliwier Sidor,

Wojewódzka Liga Juniora A, 3LO SMS r.2006/07 – trener Mateusz Bucholc,

Wojewódzka Liga Juniora B1, 2 LO SMS r.2008/09 – trener Paweł Klimek

Wojewódzka Liga Juniora B2, 1 LO SMS r.2009/10 – trener zostanie podany w ciągu kilku dni,

Wojewódzka Liga Trampkarzy C1 – kl.8SP SMS r.2010/11 – trener Dawid Klawikowski,

Wojewódzka Liga Trampkarzy C2 – kl. 7A Sp SMS r. 2011 – trener Christian Domaschke,

Okręgowa Liga Trampkarzy C2 – kl. 7B Sp SMS r. 2011 – trener Dominik Kaszubowski,

Okręgowa Liga Młodzików D1 – kl. 6 SP SMS r. 2012 – trener Mateusz Zarach,

Okręgowa Liga Młodzików D2 – kl. 5 SP SMS r. 2013 – trener Michał Żuchowski,

Orlik E1 – kl. 4SP SMS r. 2014- trener Marcin Daszkowski,

Orlik E2 r. 2015 – Christian Domaschke,

Żak F1 r. 2016 – Dawid Klawikowski,

Żak F2 r. 2017 – trener Michał Żuchowski,

Skrzat G1 r. 2018 – trener Marcin Daszkowski,

Skrzat G2 r. 2019 – trener Mateusz Zarach,

Trener przygotowania motorycznego – Fabian Kropidłowski

Fizjoterapeuta – Michał Konkel

Trener bramkarzy – będzie ogłoszony w ciągu kilku dni.

Wyzwania organizacyjne i finansowe, które w ostatnim czasie dotknęły klub Radunia Stężyca, nie wpływają bezpośrednio na szkołę, która funkcjonuje niezależnie i ma zapewnioną stabilność finansową za sprawą subwencji oświatowej.

Zachęcamy więc wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia naszej szkoły, spróbowania swoich sił w testach uzupełniających 10.07.2024 i zapoznania się z rzeczywistymi warunkami, w jakich nasi uczniowie i sportowcy rozwijają swoje talenty. Naszym celem jest zapewnienie najlepszych warunków do nauki i treningów, a informacje rozpowszechnione w mediach są nieprawdziwe i krzywdzące dla naszej placówki.

Radosław Gac Piotr Karasiński

Dyrektor AP Radunia Stężyca Dyrektor SMS Stężyca